Dansk English

Dansk Design Center

 

Pro Tec: Fokus på design og bæredygtighed gav vækst

Den vestjyske vinduesfabrikant Pro Tec A/S har trods sin unge alder været med til at sætte nye standarder for vinduesbranchen herhjemme og i udlandet. Direktør Bjarne Haulrik driver sammen med sin familie en virksomhed, der er fokuseret på design, innovation og omstillingsparathed.

Download denne case som PDF, klik på selve casen herunder for at se den i en større version eller læs en forkortet udgave længere nede på siden.

Specialisering betaler sig
Det danske vinduesmarked har ca 125 udbydere. Ifølge Bjarne Haulrik ”er det et brandhårdt marked, hvor konkurrencen inden for de sidste par år er blevet væsentligt intensiveret”. For at kunne klare markedsbetingelserne har Pro Tec A/S valgt udelukkende at satse på at lave forskellige varianter af facadevinduer. ”Vi har fundet et nicheområde inden for vores branche og dyrket det, så vi er blevet specialister på det område, og derfor er vi blevet de bedste på markedet til at lave netop facadevinduer”.

Pro Tec A/S har fra starten vækstet kraftigt, hvilket ifølge Bjarne Haulrik skyldes tre overordnede faktorer:

  • Pro Tec A/S har til forskel fra mange andre vinduesfabrikanter satset bevidst på design.
  • Virksomheden har valgt udelukkende at lave facadevinduer og derved fundet et hul i det ellers konkurrencebetonede marked.
  • Den højkonjunktur, der har præget samfundet og byggebranchen i de sidste par år, har bidraget til Pro Tecs markante vækst.

Virksomhedens nyeste designsatsning Pro Tec 7 giver grund til at forvente vækst i mange år ud i fremtiden.

Bjarne Haulrik, adm direktør i Pro Tec A/SForskellige kompetencer i spil
Startsskuddet for udviklingen af Pro Tec 7-vinduet begyndte i 2003, hvor Grundejernes Investeringsfond udskrev en konkurrence om at udvikle fremtidens vinduer til fortidens huse. Pro Tec A/S indgik samarbejde med det århusianske arkitektfirma Friis & Moltke om at skabe et sådant vindue. ”Konkurrencen igangsatte en masse i vores virksomhed, fordi vi syntes, at vi var kommet frem til et rigtig godt produkt, som måske kunne blive endnu bedre og dermed være revolutionerende i forhold til alle konkurrenternes produkter,” siger Bjarne Haulrik og fortæller, at Pro Tec A/S efter den udskrevne konkurrence fortsatte udviklingen af vinduet.

Pro Tec A/S har egen udviklingsafdeling bestående af industrielle designere, ingeniører og håndværkere. Efter den afsluttende konkurrence gik udviklingsafdelingen i gang med at videreudvikle konceptet. ”Vores udviklingsteam er sammensat således, at vi har en masse forskellige kompetencer i spil, og det er helt centralt, når der skal udvikles innovative produkter. Derudover fik vi nogle eksterne industrielle designere ind over designprocessen, fordi nye øjne nogle gange tilfører nye vinkler og idéer til projektet,” fortæller Bjarne Haulrik. Pro Tec A/S søgte hjælp til at finde relevante designere hos ID Forum i Horsens, som også hjalp til med at matche designer og virksomhed.

Patent på vinduet
”Da vi fandt ud af, at vi havde fat i den tunge ende, så syntes vi, at det var ærgerligt, når vi nu havde brugt så mange penge og ressourcer på det, at der var andre, der skulle kopiere vores produkt. Derfor har vi valgt at arbejde sammen med patentbureauet Patrade A/S i Århus, som hjalp os med at patent- og designbeskytte vores produkt i hele Europa,” fortæller Bjarne Haulrik. Teknikken bag Pro Tec 7 er ny, og derfor har det været muligt at få patent på vinduet, ligesom designet lever op til nyhedskravet og derfor kan designbeskyttes.

Resultatet af designprocessen er blevet et unikt vinduessystem af træ og glasfiberarmeret polyester, som tilbyder den højeste standard for termisk isolation kombineret med en slank profil.

Flere cases

Læs flere cases om virksomheder og offentlige institutioner, der har satset bevidst på design.

Find en designvirksomhed

Hvilken designvirksomhed kan løse dine udfordringer? Søg i databasen og find den rette samarbejdspartner.

Kontakt

Projektleder, Design & Innovation
+45 3369 3330

Tilmeld nyheder

Få viden om, hvordan design kan bruges som redskab til innovation.