
Kan du beskrive de tre vigtigste grunde til, at I arbejder strategisk med design?
"Vi arbejder strategisk med design i Grundfos af flere årsager. De tre vigtigste grunde er
Man kan sige, at vores strategiske brug af design er med til at udtrykke, hvad vi er for en virksomhed. Gennem vores design viser vi, at Grundfos er den udbyder i pumpebranchen, som står for at bringe de nye og innovative løsninger ud."
Kan du beskrive, hvordan design er integreret som en del af jeres forretningsgrundlag?
"Præmissen for at arbejde strategisk med design og få fordelene ud af dette fagområde kræver, at vi som virksomhed har en fælles forståelse af, hvad design er. Design er ikke kun en styling men skal bruges integreret i enhver udviklingsproces fra start til slut. Der skal være accept af og fokus på design i mange forskellige fagområder i organisationen, og design skal have bevågenhed oppefra og hele vejen ned i organisationen. Det er vigtigt, at alle i virksomheden opfatter designkompetencen som en innovationsdriver. Kun herved kan vi fremtidssikre vores produkter og dermed vores position på markedet."
Hvilke udfordringer er der ved at arbejde strategisk med design?
"Vi er gode i Grundfos til at arbejde strategisk med design, men vi kan godt blive endnu bedre. Vi oplever stadig en del udfordringer i forbindelse med at skabe synergi mellem mange forskellige fagområder og få den mere ”moderne” opfattelse af design integreret i hele virksomheden. Vi arbejder derfor meget med at få fokus på og integrere mindsettet om, at design er en kompetence, der kan være med til at løse et problem og ikke kun en kompetence, der bruges til at lave et flot produkt. Der er stadig en tendens til, at design ikke opfattes som en kompetence til at skabe innovation til trods for, at al vores erfaring viser, at jo tidligere design tænkes ind i produktudviklingen, desto nemmere er det at lave den bedste og mest innovative løsning."
Hvordan bevarer Grundfos den røde tråd i sin produktportefølje?
"Det seneste tiltag, vi har lavet, er en overordnet, international designstrategi, der skal være med til at sikre led mellem forretning og design. På denne måde vil vi på sigt sikre, at vi har elementer, der altid tages med i betragtning, når der udvikles produkter. Designstrategien har til formål at skabe en samlet identitet mellem vores produkter på det globale marked.
Tidligere arbejdede vi med at opnå en rød tråd i vores produktportefølje ved eksempelvis at give nogle produkter en bestemt farve, mens andre produktkategorier fik ens interfaces. Med den nye designstrategi har vi sikret en meget stærkere rød tråd mellem vores produkter, som også afspejles i et stærkere brand."
Hvad gør Grundfos for hele tiden at forbedre sin forretningsstrategi og strategiske brug af design?
"I Grundfos ser vi design som en af de primære innovationsdrivere i det 21. århundrede. Vi vil være de bedste og mest innovative i pumpebranchen, og derfor er vi nødt til hele tiden at udfordre os selv i designopfattelsen for at kunne være foran på designsiden. Vi har derfor iværksat en række initiativer, som er med til at give os ny viden om design. Vi sender bl.a. medarbejdere til USA for i en periode at arbejde med et innovativt pilotprojekt, vi samarbejder med eksterne designere fra ind- og udland, vi samarbejder med studerende, vi holder øje med vores konkurrenter mv. På den måde får vi hele tiden tilegnet os den nyeste viden om design, hvilket er med til at udvikle og effektivisere vores produkter."

"Virksomheder, der anvender design som en central og integreret del af innovations- og forretningsprocesser, har højere værditilvækst end virksomheder, der kun anvender design til at tilføje en sidste styling eller finish til produkter."
Erhvervs- og Byggestyrelsen, oktober 2008
> Se analysen 'Design skaber værdi - Udbredelse og effekter af design'

Grundfos har været frontløber i forhold til at sætte design og bæredygtighed på dagsordenen i en branche, som ikke normalt forbindes med de værdier.
Få viden om, hvordan design kan bruges som redskab til innovation.